Zamiana rur Jarzeniowych - klasycznych na LED

2016-09-02
Zamiana rur Jarzeniowych - klasycznych na LEDDziś chciałbym poruszyć temat zastosowania świetlówek LED w miejsce tradycyjnych rur jarzeniowych . Z pytaniem tym często zwracają się do nas klienci chcący kupić oprawę przystosowaną do rur "starego typu" lub mający zamiar wymienić na LED już posiadając takowy punkt świetlny. I tu zaczynają się schody - w przeciwieństwie do zwykłych żarówek, np. w oprawie E14 czy E27, gdzie wymiana ogranicza się do wymiany zwykłej żarówki na żarówkę LED, to przy jarzeniówkach tradycyjnych ze względu na budowę wewnętrzną - tzn. stosowanie zapłonnika, dławika zwykłego lub elektronicznego wymaganych do poprawnej pracy - nie możemy jedynie wymienić samej rury na rurę LED.
Można by pomyśleć, że sprawa jest beznadziejna i temat zamknąć, ale dla majsterkowicza umiejącego "trzymać śrubokręt" i mającego pojęcie jak się obchodzić z napięciem 230V sprawa jest dość prosta .Poniżej przedstawię sposób w jaki można to zrobić, zaznaczając powtórnie że PRACA POD NAPIĘCIEM JEST NIEBEZPIECZNA i robisz to na własną odpowiedzialność.

Przypadek I oprawa z dławikiem i zapłonnikiem
  •  Odłączamy napięcie sieciowe .
  • Dobrze jest sprawdzić dla bezpieczeństwa czy na pewno nie występuje napięcie w przewodach dochodzących do oprawy .Najprościej możemy to sprawdzić tzw "śróbokrętem z neonówką" na przykład  takim:
  • Następnie postępujemy w/g rysunku zamieszczonego poniżej .

Przypadek II oprawa z dławikiem elektronicznym. 
  • Odłączamy napięcie sieciowe .
  • Dobrze jest sprawdzić dla bezpieczeństwa czy na pewno nie występuje napięcie w przewodach dochodzących do oprawy. Najprościej możemy to sprawdzić tzw. "śróbokrętem z neonówką", na przykład takim:
  • Następnie postępujemy w/g rysunku zamieszczonego poniżej.

pixel