Wymiana żarówki – poradnik
Ważne, aby każdy wiedział, jak poprawnie wymienić żarówkę, co zrobić z zużytą żarówką oraz jaką żarówkę wybrać do domu. Nieostrożny kontakt z napięciem elektrycznym może się skończyć wypadkiem.
Rodzaje żarówek
Obecnie na rynku istnieje więcej odmian żarówek niż w jakimkolwiek innym momencie historii. Można wyznaczyć cztery różne grupy. Podstawowym rodzajem jest żarówka tradycyjna. Kolejnym rodzajem jest żarówka halogenowa. Na rynku dostępne są również świetlówki. Najnowszym wynalazkiem są nowoczesne żarówki led. Żarówki tradycyjne emitują ciepłe, pożółkłe światło i cieszą się popularnością od wielu lat, ale powodują utratę dużej ilości energii. Gaz halogenowy sprawia natomiast, że maleje zużycie energii i jednocześnie nie zmniejsza się ilość emitowanego światła. Najbardziej energooszczędne są żarówki led. Żarówka led może być wyposażona w dokładnie takim sam gwint, jak tradycyjna żarówka. Jeśli do tej pory miałeś tylko zwykłe żarówki i po raz pierwszy montujesz żarówkę led, to nie obawiaj się. Cały proces wygląda dokładnie tak samo. Istotną cechą żarówek led, o której warto wspomnieć, jest możliwość emitowania światła o barwie ciepłej, neutralnej oraz zimnej.
Wymiana żarówki – przygotowanie
Wyłącz zasilanie. Może to brzmieć jak oczywista wskazówka, ale jest to jeden z dwóch potencjalnie niebezpiecznych kroków w wymianie dowolnej żarówki. Zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, że włącznik światła jest w pozycji „wyłączone”. Porównaj to z innymi przełącznikami w pobliżu. Upewnij się, że nie ma żadnego ryzyka porażenia prądem podczas pracy. Dla pewności można wyłączyć korki w całym domu. Jeśli żarówka zabezpieczona jest kloszem albo innego typu obudową, to musisz ją otworzyć, tak by mieć dostęp do żarówki. Następnie upewnij się, że żarówka ostygła, jeśli była zapalona sekundę temu. Dotknięcie gorącego szkła może grozić poparzeniem. Kolejnym zagrożeniem jest nieodpowiednia podpora. Ważne jest, aby znaleźć bezpieczną platformę, na której można stanąć podczas pracy. Może to być krzesło, stół, drabina. Na podeście nie można się chwiać i musi on być odpowiedniej wysokości, tak aby bez trudu sięgnąć do lampy. Jeśli wymiana żarówki jest niemożliwa, ponieważ lampa znajduje się za wysoko, można skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi, które stanowią przedłużenie ręki. Pamiętaj też o tym, żeby sprawdzić, czy Twoje ręce są suche. Kontakt wilgoci z prądem jest bardzo niebezpieczny.
Kolejne etapy wymiany żarówek
Usuń starą żarówkę. Większość żarówek należy po prostu wykręcić. W zależności od rodzaju żarówki trzeba ją przekręcić albo pociągnąć do siebie. Nie ściskaj zbyt mocno, gdyż istnieje ryzyko rozbicia szkła i skaleczenia się. Jeśli żarówka nie obraca się swobodnie w lewo, może to być mocowanie bagnetowe, choć są to rzadkie przypadki. W takim przypadku mocno wciśnij żarówkę do oprawy, aby sprawdzić, czy chowa się do środka. Jeśli tak, wepchnij ją do końca, a następnie przekręć w lewo. Powinna się przesunąć, a następnie zatrzymać, a po podniesieniu ręki żarówka powinna się wysunąć. Po usunięciu żarówki wkręć nową. Starą żarówkę oddaj do odpowiednio punktu. Pamiętaj, aby nie wyrzucać jej do zwykłego kosza na śmieci, gdyż może stanowić niebezpieczeństwo. Wymiana żarówki nie jest trudną czynnością, ale jeśli nie zachowasz ostrożności, to może być bardzo niebezpieczna. Po wykonaniu wszystkich czynności włącz prąd oraz włącznik światła i sprawdź, czy nowa żarówka świeci. Jeśli nie, to możliwe, że źle ją wkręciłeś i musisz zrobić to jeszcze raz.