Temperatura światła, czyli temperatura barwowa

2021-02-19
Temperatura światła, czyli temperatura barwowa

Światło, w zależności od koloru, emituje różne poziomy ciepła. W związku z tym temperatura światła będzie miała ścisły związek z jego barwą.

Temperatura światła a żarówka led

Nowoczesne żarówki led różnią się od swoich tradycyjnych poprzedników tym, że mają zdolność emitowania światła o barwie ciepłej, barwie neutralnej oraz zimnej. Barwę światła mierzy się w Kelwinach. Kelwin jest jednostką temperatury w układzie SI. Kupując żarówkę warto zwrócić uwagę na to oznaczenie. Im wyższy będzie wskaźnik Kelwinów, tym światło będzie zimniejsze. W przypadku światła ciepłego wskaźnik Kelwinów będzie niższy. Barwa zimna mieści się w przedziale 4600 – 6500 K, barwa neutralna to 3300 –4500, a ciepła 2200 – 3200. Jeśli chcemy, aby temperatura światła lampy była większa, to powinniśmy szukać żarówek z najmniejszym wskaźnikiem Kelwinów. Oznaczenie znajduje się na opakowaniu.  Warto jednak pamiętać, że tylko żarówki led generują różne rodzaje światła.

Światło ciepłe, neutralne albo zimne

Temperatura światła ma wpływ na nasze postrzeganie danego pomieszczenia, samopoczucie, a także zdolności kognitywne. Światło może zmienić charakter wnętrza, uniemożliwić nam skupienie się na pracy albo spowodować bezsenność. Wybór odpowiedniego światła do konkretnych pomieszczeń jest zatem niezwykle ważny. Zalecane jest, aby w każdym z wnętrz znalazło się kilka źródeł światła, które będą miały różne barwy. To zwiększy wielofunkcyjność pomieszczenia i umożliwi sterowanie wystrojem wnętrza bez potrzeby robienia remontu. Takie rozwiązanie jest niezwykle ekonomiczne, a biorąc pod uwagę energooszczędność żarówek led, wydaje się optymalne.

Ciepłe czy zimne?

Światło zimne sprzyja pracy, nauce i skupieniu. Wspomaga koncentrację, zwiększa zdolności kognitywne i ułatwia skupienie. Z tego względu dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach, w których się pracuje intelektualnie. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu światło po dłuższym czasie może okazać się męczące i nie powinno być ono całkowicie zimne, a raczej chłodne. Światło neutralne jest zbliżone do światła słonecznego i dzięki temu jest najbardziej uniwersalne. To światło, którego temperatura dobrze pasuje do codziennych czynności. Światło cieple jest przeznaczone do miejsc, w których chcemy odpocząć, zrelaksować się. Dzięki niemu pomieszczenie wydaje się przytulne i nastrojowe. Mając w łazience zarówno lampę emitującą ciepłe światło, jak i emitującą światło chłodne, możliwe jest zarówno wzięcie długiej, relaksacyjnej kąpieli, jak i staranne wykonanie makijażu. Chłodne barwy warto wybrać do lamp stojących na biurkach, natomiast ciepłe do lamp znajdujących się w salonie albo lampek nocnych. W kuchni nie należy umieszczać światła zimnego, sprawia ono bowiem, że jedzenie wygląda nieapetycznie.

Barwa światła a wystrój wnętrz

Barwa światła wpływa nie tylko na charakter wnętrza, ale również na jego wygląd. W świetle ciepłym bardziej rozświetlone będą ciepłe kolory, natomiast te zimne będą przygaszone. Jeśli w pokoju znajdują się meble wyłącznie w kolorach zimnych, ściany oraz wszystkie dodatki również są zimne, to ciepła żarówka przytłumi całe wnętrze. Zimne kolory nabierają intensywności przy oświetleniu barwą chłodną. W tym świetle intensywność ciepłych kolorów się zmniejsza. Warto o tym pamiętać nie tylko przy wyborze głównego źródła światła, ale również przy rozmieszczaniu dodatkowych źródeł światła, w szczególności świateł punktowych. Najbardziej neutralne zarówno dla ciepłych, jak i zimnych kolorów, jest oświetlenie białe.

pixel