O czym pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki?

2021-05-05
O czym pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki?

Nieodpowiednio oświetlona łazienka to prawdziwa zmora każdej kobiety, która pragnie wykonać perfekcyjny makijaż. Dobre oświetlenie jest jednak równie istotne w przypadku panów, którym zależy na dokładnym zgoleniu zarostu na twarzy. Oświetlenie w łazience to przede wszystkim kwestia określająca funkcjonalność pomieszczenia. Jednak przy wyborze lamp do łazienki, nie można zapomnieć także o ich atrakcyjnym wyglądzie. W naszym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, dzięki którym dobierzesz idealne oświetlenie do swojej łazienki.


Jakie oświetlenie będzie idealne do łazienki?


Przestrzeń w łazience przeważnie jest niewielka. Może się zatem wydawać, że nie potrzeba w do jej oświetlenia większej ilości punktów świetlnych. Takie podejście do kwestii oświetlenia łazienki jest zgoła niewłaściwe! Im więcej światła będzie w łazience, tym lepiej! Należy pamiętać, że łazienka (w porównaniu z innymi pomieszczeniami) ma bardzo ograniczony dostęp światła dziennego. Okno w łazience, o ile jest, to najczęściej jedynie w domkach jednorodzinnych. Budownictwo z wielkiej płyty charakteryzowało się raczej tym, że łazienki w osiedlowych blokach to pomieszczenia bez okien. Im ciemniejsza jest łazienka, tym warto pomyśleć o większej ilości punktów świetlnych. 


Co należy brać pod uwagę planując oświetlenie łazienki?


  • oświetlenie górne,

  • oświetlenie montowane na ścianach,

  • oświetlenie elementów dekoracyjnych, np. lustra.


Warto rozważyć nie tylko montaż światła górnego na suficie, lecz doskonale sprawdzi się także oświetlenie dodatkowe, które można zamontować np. na ścianach. Świetnym elementem dekoracyjnym okaże się również podświetlane lustro. Takie dodatkowe oświetlenie rozjaśni przestrzeń w łazience, a obecność lustra sprawi, że pomieszczenie powiększy się optycznie.


Oświetlenie sufitowe – centralne źródło światła


Ile lamp umieścić na suficie w łazience, aby uzyskać optymalne oświetlenie pomieszczenia? Wszystko zależy od tego, jak duża jest łazienka. Jeżeli przestrzeń w pomieszczeniu jest niewielka, to wystarczy jeden mocny punkt świetlny. W takim przypadku lampa powinna zostać umieszczona w centralnej części sufitu. Jako że to ona będzie odpowiedzialna za rozświetlenie łazienki, musi dawać naprawdę dużo światła. Istotne jest także to, aby rodzaj lampy dostosować do charakteru wystroju łazienki. Popularne są między innymi lampy aluminiowe, które idealnie pasują do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym.


Oświetlenie na ścianach – dodatkowe punkty świetlne


Bardzo często zdarza się tak, że oświetlenie centralne zamontowane pośrodku sufitu jest niewystarczające. Jeżeli chcesz bardziej rozświetlić swoją łazienkę, zastanów się nad tym, aby zamontować oprawy punktowe. Jest to rozwiązanie praktyczne, a zarazem przyczynia się do jeszcze lepszych odczuć wizualnych. I w tym przypadku należy przy wyborze materiału, z jakiego będzie wykonana oprawa lampy skupić się nad tym, aby nie zaburzyć harmonii panującej w pomieszczeniu.


Szafka łazienkowa z podświetlanym lustrem


Oświetlenie dodatkowe pełni w łazience bardzo ważną rolę. Najlepiej sprawdzi się przy lustrze – to właśnie przy nim musi być najjaśniej. Jeżeli zamontujesz w łazience szafkę z lustrem, która nie posiada oświetlenia, to pomyśl nad tym, aby w okolicy lustra zamontować dodatkowe punkty świetlne na ścianie. Takie rozwiązanie rozświetli łazienkę. Więcej światła w łazience, to większy komfort podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych!


pixel