Nowoczesne oświetlenie do mieszkania - na co się zdecydować?

2021-05-05
Nowoczesne oświetlenie do mieszkania - na co się zdecydować?

Wybór punktów świetlnych do mieszkania może okazać się niewiarygodnie trudny. Wystarczy zapoznać się z ofertą sklepu z lampami, aby przekonać się, jak łatwo o zakupowy zawrót głowy. Jedno jest pewne – wybór rodzaju oświetlenia oraz ilości lamp powinien być starannie przemyślany. Wielu producentów ma obecnie w swojej ofercie produkty utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, również tych, które są utrzymane w klimacie modnego minimalizmu. 


Co zrobić, aby w mieszkaniu nie było zbyt ciemno?


O ilości punktów świetlnych musisz zdecydować już na etapie aranżacji całej przestrzeni. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w późniejszym czasie rozważyć zakup takich drobiazgów jak lampa na stolik nocny, jednak rozmieszczenie lamp montowanych czy to na ścianach, czy na suficie musi zostać zaplanowane wcześniej. Jeżeli o tym zapomnisz, to musisz się liczyć z koniecznością przeciągania kabli, a to z kolei wiąże się z koniecznością kucia ścian. 


Podstawą wygodnego funkcjonowania w mieszkaniu o każdej porze roku jest jego optymalne oświetlenie. W naszym klimacie najbardziej problematyczna pod tym względem jest zima. O ile jeszcze lat słońce wschodzi bardzo wcześnie i praktycznie od samego poranka możemy cieszyć się naturalnym światłem, o tyle w zimie, czy późną jesienią, znacznie wzrasta wykorzystanie lamp nawet w środku dnia. 


Jeżeli nie chcesz męczyć się w zaciemnionym salonie, zadbaj koniecznie o optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych. Jedna lampa przymocowana do sufitu, to zdecydowanie za mało. Do doświetlenia przestrzeni możesz wykorzystać kinkiety ścienne utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Dobrze sprawdzi się również lampa stojąca do salonu. Wciąż uważasz, że światła może być zbyt mało? Przemyśl zamontowanie dodatkowego oświetlenia sufitowego. Ilość punktów świetlnych musisz oczywiście dostosować do wymagań konkretnego pomieszczenia. Im większe jest pomieszczenie i im bardziej ograniczony jest do niego dostęp światła słonecznego, tym lamp powinno być więcej.


Dopasuj stylistykę lamp do charakteru wnętrza


Jeżeli zależy Ci na tym, aby wystrój pomieszczenia składał się w harmonijną całość, to musisz zadbać o każdy detal. Nie koncentruj się tylko na odpowiednim doborze mebli do kolorystyki ścian. Skup się na szczegółach, bo to właśnie one, w ostatecznym rozrachunku decydują o tym, czy wszystko spina się w jednorodną całość. Zanim wpadniesz w szał zakupów, zastanów się nad koncepcją pomieszczenia. W ostatnim czasie wielu zwolenników zdobył nowoczesny styl urządzania pomieszczeń. Olbrzymią popularnością cieszą się modernistyczne lampy wiszące wykonane ze stali lakierowanej. Materiał ten jest wyjątkowo trwały oraz odporny na uszkodzenia.


Czym się charakteryzują nowoczesne lampy?


Urok tkwi w prostocie. Z tym stwierdzeniem z pewnością zgodzi się każdy miłośnik minimalizmu. Jeżeli w swoim wnętrzu stawiasz przede wszystkim na walory użytkowe, a ilość elementów ozdobnych ograniczasz do niezbędnego minimum, to lampy nowoczesne z pewnością przypadną Ci do gustu.


Nowoczesne lampy to punkty świetlne utrzymane w stonowanej kolorystyce. Najczęściej wykonane są ze stali lub z innych tworzyw sztucznych, próżno w nich szukać tradycyjnych elementów drewnianych. Cechują się prostotą, z której już na pierwszy rzut oka przebija wyjątkowa elegancja. Doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – zarówno w salonie, w sypialni, jak i w domowym biurze.


pixel