Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

2021-04-09
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni pełni kluczową rolę w aranżacji wnętrza, które będzie jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. O czym należy pamiętać przy wyborze oświetlenia do kuchni i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? 

Barwa światła – przy jakim świetle najlepiej się gotuje?

Zastanawiać się nad tym, jakie oświetlenie do kuchni wybrać, warto uwzględnić to, że kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowuje się posiłki. Bardzo często kuchnia jest też przestrzenią, w której spożywa się posiłki i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Samo przyrządzanie jedzenia zajmuje często dużo czasu, dlatego warto pamiętać o tym, że kuchnia jest miejscem, w którym domownicy przebywają. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie w kuchni kilku punktów świetlnych, emitujących światło o różnych barwach. Główne źródło światła powinno być neutralne albo ciepłe. Barwa ciepła jest polecana do przestrzeni, w których nie ma okna, a przez to dostępu do promieni słonecznych. Warto umieścić w kuchni dodatkowe źródła światła, które będą emitowały światło ciepłe i chłodne. Najlepiej w tej roli sprawdzą się kinkiety albo taśmy led przymocowane do mebli. 

Jakie oświetlenie do kuchni – podział na oświetlenie główne i zadaniowe

Podczas projektowania oświetlenia kuchennego warto podzielić je na światło główne, zadaniowe i dekoracyjne. W roli oświetlenia głównego dobrze sprawdzą się lampy wiszące. W wykonywaniu konkretnych czynności pomocne będzie oświetlenie dodatkowe. Można wybrać wygodne kinkiety z możliwością regulacji kąta padania światła, a także nowoczesne taśmy led. Jeśli kuchnia jest przestronna, to można w niej umieścić lampy stojące. Należy pamiętać o tym, że styl każdej z lamp będzie współtworzył ogólny charakter przestrzeni. Znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest lampa, kształt oprawy, jej kolor oraz barwa światła. Lampy, wraz z pozostałymi dekoracjami, meblami, a także kolorem ścian i podłogą muszą współtworzyć harmonijną całość. Lampy powinny być rozmieszczone w zgodzie z naturalnym rytmem codziennych, kuchennych rytuałów. Jeśli domownicy chętnie spędzają w kuchni wieczory i to tam spotykają się ze znajomymi albo czytają książki, to warto to uwzględnić podczas projektowania oświetlenia. To lampy mają służyć ludziom, a nie ludzie lampom. Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do kuchni wybrać. Należy wybrać takie oświetlenie, jakiego potrzebują domownicy. 

Nowoczesne taśmy led – oświetlenie pod szafkami i nad stołem

Jednym z centralnych miejsc w każdej kuchni jest blat, na którym przygotowuje się posiłki. Warto nad nim umieścić dodatkowe źródło światła. Dzięki temu możliwa będzie praca w kuchni bez potrzeby doświetlania całego pomieszczenia. Do tego celu doskonale nadają się taśmy ledowe. Bardzo łatwo je zamontować i zdemontować w dowolnym miejscu. Można je umieścić pod pułkami, w meblach, na ścianie. Lampy ledowe mają tę zaletę, że są bardzo energooszczędne, a przez to opłacalne finansowo. Zakupioną taśmę led można zamontować samodzielnie, bez użycia dodatkowych narzędzi. Wystarczy odkleić od dwustronnej taśmy klejącej folię zabezpieczającą i umieścić taśmę led w wybranym przez siebie miejscu. Jeśli w kuchni znajduje się stół, przy którym spożywa się posiłki, to warto nad nim zawiesić estetyczny żyrandol emitujący ciepłe światło. Dzięki temu łatwo będzie wyodrębnić przestrzeń wokół stołu i nadać jej uroczystego charakteru, a to umili każdy posiłek i uczyni go wyjątkowym.


pixel