Jakie lampy do salonu wybrać, aby tętniło w nim życie?

2021-01-04
Jakie lampy do salonu wybrać, aby tętniło w nim życie?

Salon to centralne miejsce w domu. Dobrze zaaranżowany da pretekst do częstego spędzania w nim czasu. Dobre oświetlenie potrafi przyciągać, tworząc prawdziwe centrum domowego życia.

Magia światła

Dawniej podstawą każdego salony był potężny, okazały żyrandol. Dla wielu stanowił on symbol statusu, elegancji i prestiżu. Korzenie tego zjawiska sięgają swoimi korzeniami wystrojów pałaców dawnej arystokracji. Odkąd możliwe było produkowanie tanich imitacji żyrandoli na masową skalę, każdy marzył, aby nadać swojemu wnętrzu odrobinę arystokratycznego splendoru. Na szczęście te czasy powoli odchodzą do lamusa, a na ich miejscu mamy zupełnie świeże podejście nie tylko do salonu, ale także do roli, jaką to pomieszczenie w domu odgrywa. W dawnym paradygmacie salon był nastawiony przede wszystkim na funkcję reprezentatywną. Musiał zawierać zestaw niezbędnych atrybutów, aby godnie reprezentować rodzinę i gospodarza. Do okazałego, centralnie umieszczonego żyrandola, możemy dorzucić komplet meblościanki i dywany nadające całości mistyczny ornament. Współczesne domy służą przede wszystkim do mieszkania, zatem sterty gratów nie są mile widziane w charakterze ekspozycji. Centrum domowego ogniska na ogół bazuje na wygodnych kanapach, zdolnych pomieścić liczną gromadkę. Światło w takim układzie traci swój żyrandolowy centralny charakter, na rzecz wielości źródeł i rozproszenia. Mnogość źródeł światła, to klucz to zbudowania przytulnej, różnorodnej aury.

Stojąca, wisząca, a może każda?

W zależności od tego co lubimy robić w salonie, będziemy mieli indywidualne preferencje dotyczące światła. Np. jeżeli jesteśmy zapalonymi kanapowymi czytelnikami, nie obejdzie się bez lampy stojącej, będącej w stanie dawać nam skoncentrowane źródło światła, niezbędne do stworzenia czytelniczego kokonu, pośrodku zimowego mroku i zimna. Dodatkowo w salonie można umieścić lampy wiszące albo kinkiety. Dzięki temu nie tylko otrzymamy dużo światła, ale też dużo możliwości do konfiguracji możliwości oświetlenia salonu, dzięki czemu będziemy w stanie bardzo precyzyjnie dobierać oświetlenie do nastroju sytuacji i czasu.

Oświetl swój czas spędzony w salonie

Salon jest miejscem, w którym spędzamy większość swojego domowego życia. To właśnie sprawia, że pytanie, jakie oświetlenie do salonu wybrać ma szczególną wagę. Spotkania rodzinne odbywają się w salonie i wymagają innego rodzaju oświetlenia, niż wieczorny relaks po dniu ciężkiej pracy. Książka, telewizja, a może wieczorne rozmowy z przyjaciółmi? Każda z tych sytuacji wymaga innej aury oświetleniowej, dla których odpowiedni dobór lamp jest kwestią kluczową. Oprócz samych lamp istotne są również źródła światła, czyli żarówki. Do dyspozycji mamy bardzo szeroką gamę, dostarczających najróżniejszych odmian światła. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się żarówki sterowane z poziomu smartfona. Dzięki nim jesteśmy w stanie dowolnie manipulować natężeniem i barwą światła. Niezależnie od tego, czy akurat potrzebujemy intensywnego światła do pracy, czy delikatnego tła do wypoczynku, osiągamy potrzebny stan za pomocą kilku przesunięć palca po ekranie. Każdy dom ma swój indywidualny układ pomieszczeń i okien, które stanowią naturalne źródło światła. Projektując swój azyl, warto brać to pod uwagę. Nie ma rozwiązań, które będzie skuteczne w każdej sytuacji. Niezbędna jest tutaj świadomość swoich własnych potrzeb. Jeżeli nie czujemy się na siłach w dziedzinie projektowania oświetlenia, możemy udać się do salonu lamp, aby zasięgnąć inspiracji. Na miejscu z pewnością spotkamy kogoś, kto podrzuci nam jakiś ciekawy pomysł. Szukajmy światła, które inspiruje.


pixel