Jakie lampy do ogrodu?

2021-02-22
Jakie lampy do ogrodu?

Lampa do ogrodu powinna nie tylko odpowiednio wyglądać, pasować do sposobu aranżacji zieleni, ale też być odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Ważny jest przede wszystkim materiał, z którego wykonana jest lampa.

Funkcje lamp ogrodowych

Lampy ogrodowe umożliwiają swobodne poruszanie się po posesji po zmroku. Zwiększają też bezpieczeństwo. Oświetlona działka jest znacznie bardziej bezpieczna, niżeli nieoświetlona. To zmniejsza ryzyko włamania, a w razie wtargnięcia pozwala na zlokalizowanie włamywacza. Lampy oświetlają też roślinność, oczko wodne. Zatem oprócz funkcji użytkowej pełnią też funkcję dekoracyjną. Pięknie podświetlona rabata kwiatowa może być bardzo zachwycająca. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampom w ogrodzie można urządzać przyjęcia, grille, potańcówki. Światło daje możliwość pełnego korzystania z całej działki, niezależnie od pory dnia.  Oświetlenie ogrodowe pełni zatem funkcję użytkową, dekoracyjną i nawigacyjną.

Gdzie zamieścić lampy ogrodowe

Światło należy umieścić przy wjeździe, wejściu do domu, ścieżkach, po których się poruszamy. Należy również oświetlić wszystkie przestrzenie użytkowe, takie jak patio, stół ogrodowy, czy miejsca służące do zabawy. Można również oświetlić balkon i taras, a także dom i budynki gospodarcze. Światła, które pełnią funkcję dekoracyjną, należy umieścić w tych miejscach, które chcemy wyeksponować. Warto dodatkowo oświetlić basen, oczko wodne, czy fontannę. Światło odbijające się od powierzchni wody daje niesamowite efekty i zwiększa urok każdego miejsca. Światło należy umieścić wszędzie tam, gdzie domownicy spędzają czas. Lampy ogrodowe mają przede wszystkim umożliwiać swobodne funkcjonowanie w nocy.

Jakie lampy do ogrodu wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jakie lampy do ogrodu wybrać, nie jest jednoznaczna. Każde oświetlenie, to dodatkowe koszty finansowe. Ilość punktów świetlnych będzie zależała od potrzeb oraz od możliwości finansowych. W celu zmniejszenia kosztów warto użyć lamp solarnych albo ledowych. Żarówki ledowe dają możliwość wybory barwy światła, jego natężenia. Ich zasadniczą zaletą jest to, że są energooszczędne i przyjazne środowisku. Zastanawiając się nad tym, jakie lampy do ogrodu wybrać, trzeba mieć na uwadze ich wytrzymałość. Lampy ogrodowe są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i na uszkodzenia mechaniczne. Wilgoć, niekorzystne działanie promieni słonecznych oraz silne wiatry, to czynniki, które mogą zagrażać lampie. Lampy muszą mieć odpowiednie klasy szczelności (minimum IP42), przyłącza muszą być właściwie rozmieszczone, a przewody ukryte. Materiały muszą być solidne, wodoodporne i dobrze przymocowane. Odpowiednie są: stal, aluminium, odpowiedniej jakości tworzywa sztuczne. Lampy muszą być odporne na korozję oraz blaknięcie.

Rodzaje lamp ogrodowych

Na ścianach budynku można zawiesić kinkiety oraz reflektory. Do oświetlania nawierzchni stosuje się lampy stojące, lampy ziemne montowane w nawierzchni albo naświetlacze. Oświetlenie można zainstalować w donicach albo w kamieniach. Na balkonie albo zadaszonym tarasie, a także w altance dobrze sprawdzą się lampy wiszące. Alejki można oświetlić latarenkami, a na drzewach powiesić girlandy. Również taśmy ledowe dobrze sprawdzają się w podświetleniach ogrodowych. Można je zamieścić zarówno przy alejce, na podjeździe, wokół oczka wodnego, jak i na tarasie. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w ogrodzie lamp w kształcie kul albo świecących sześcianów. Wyróżnia je nowoczesny i intrygujący design.

pixel