Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

2021-04-09
Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Salon jest sercem każdego domu. To w nim mają miejsce spotkania towarzyskie, rodzinne interakcje, to w nim spędza się wolny czas. Jeśli w salonie domownicy mają czuć się dobrze, to należy zadbać o każdy szczegół wystroju, a w szczególności o oświetlenie. 

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie, aby stał się wielofunkcyjny?

Osoby, które zastanawiają się, jak zaprojektować oświetlenie w salonie, powinny się zastanowić nad tym, jaką pełni on funkcję. Im więcej, różnych od siebie czynności wykonujemy w salonie, tym bardziej zróżnicowanego oświetlenia potrzebujemy. Inne światło jest potrzebne podczas gry w planszówki, inne podczas pracy, podczas czytania książek, a inne podczas wieczornego relaksu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie w salonie kilku, niezależnych od siebie i zróżnicowanych pod względem emitowanego światła punktów świetlnych. Każdy z nich powinien odpowiadać konkretnym potrzebom domowników. 

Jaki rodzaj lamp wybrać?

Główne źródło światła może stanowić oświetlenie sufitowe. Wśród lamp sufitowych znajdują się: żyrandole, plafony, różnego typu lampy wiszące. Klasyczny żyrandol będzie pasował do salonu urządzonego w tradycyjnym stylu. Do nowoczesnych wnętrz, w stylu minimalistycznych, industrialnym albo loftowym warto wybrać lampę wiszącą od odpowiadającym konkretnemu stylowi designie. Do niewielkich przestrzeni, o niskim suficie warto wybrać plafon. Nie będzie on zajmował cennego miejsca i niepotrzebnie przytłaczał przestrzeni, jednocześnie dostarczając odpowiedniej ilości światła. Warto zwrócić uwagę na kolor oprawy, jej kształt, ale też materiał, z którego jest wykonana. Można wybrać lampę wykonaną ze stali, z drewna, mosiądzu, szkła. Na rynku jest tak szeroki wybór ofert, że z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiadającego swojemu gustowi. Rolę oświetlenia dodatkowego mogą stanowić kinkiety, lampy podłogowe albo lampy stolikowe. 

Barwa światła a charakter wnętrza

Osoby zastanawiające się nad tym jak zaprojektować oświetlenie w salonie powinny uwzględnić zróżnicowanie barwy emitowanego światła. Żarówki led mogą emitować zarówno światło neutralne, zimne, jak i ciepłe. W każdym pomieszczeniu warto umieścić przynajmniej jedną lampę, która emituje światło neutralne. Jest ono najbardziej zbliżone do światła słonecznego i umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Dobrym urozmaiceniem dla światła neutralnego będzie światło ciepłe. Jego największą zaletą jest to, że umożliwia zrelaksowanie się i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Lampa podłogowa stojąca koło kanapy czy fotela albo kinkiet zawieszony na ścianie może emitować właśnie takie światło. Jeśli salon jest jednocześnie miejscem pracy domowników, to warto rozważyć umieszczenie przynajmniej jednej lampy emitującej światło chłodne. Sprzyja ono wysiłkowi intelektualnemu i motywuje do pracy. W tej roli dobrze sprawdzi się lampka biurkowa o nietypowym designie. 

Dekorowanie światłem

Oprócz tego, że każda lampa stanowi element dekoracyjny każdego wnętrza, to emitowane przez nią światło może to wnętrze dekorować. Wystarczy oświetlić jakieś miejsce w salonie, wiszące na ścianie dzieło sztuki albo roślinność, a nabierają one innego charakteru. To, co oświetlone staje się istotniejsze, niż to, co skryte w ciemnościach. Dzięki tej właściwości światła można podkreślić istotne cechy wnętrza i ukryć jego mankamenty, zasugerować odbiorcy, na co powinien patrzeć, a co ignorować. Nie każdy salon jest idealnie urządzony, a remont jest kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Czasem wystarczy kupić nową lampę i za pomocą światła zmienić wystrój całego wnętrza. To rozwiązanie tańsze i szybsze w realizacji, jego efekty są często porównywane do odmalowania ścian czy wymiany kanapy. 


pixel