Jak zamontować oświetlenie led w meblach?

2021-04-09
Jak zamontować oświetlenie led w meblach?

Oświetlenie led zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak ze względu na energooszczędność tej technologii, możliwość regulowania natężenia światła, a także  możliwość wyboru temperatury barwy emitowanego światła. 

Zalety technologii led

Technologia led jest oparta na zjawisku elektroluminescencji, co oznacza, że energia, która pochodzi z prądu, jest bezpośrednio zamieniana w światło. To przeciwdziała nagrzewaniu się. Oświetlenie led pobiera znacznie mniej energii z otoczenia. Ich cechą charakterystyczną jest żywotność, czyli bardzo długi czas pacy. Oświetlenie led jest ekologiczne nie tylko ze względu na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne; do jego produkcji nie wykorzystuje się rtęci i innych szkodliwych substancji. W praktyce największymi zaletami technologii led są: oszczędność finansowa (oświetlenie jest tańsze w eksploatacji) oraz lepsza jakość światła. Ledy dają możliwość uzyskania światła o dowolnej barwie, emitują światło ściśle skoncentrowane, a także świecą światłem o widmie ciągłym. 

Jak zamontować oświetlenie led w meblach?

W związku z licznymi zaletami nie warto się zastanawiać czy warto zamontować ledy  w domu. Podstawowym pytaniem staje się pytanie: jak zamontować oświetlenie led w meblach? Pierwszym etapem jest przygotowanie się do pracy; na wstępie należy skompletować wszystkie narzędzie oraz potrzebne elementy. Należy zakupić wybraną taśmę led, listwy z osłoną polaryzującą, wkręty, izolację, włącznik oświetlenia, wiertarkę, miarę oraz pistolet z klejem na gorąco. Przed montażem warto sprawdzić, czy zakupione oświetlenie działa poprawnie. Po zamontowaniu oświetlenia, które jest wadliwe, będzie trzeba je rozmontować. To zupełnie niepotrzebne i można tego z łatwością uniknąć. Jeśli wybraliśmy taśmę led, to możliwy jest też jej montaż bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Przewiercenie, czy dodatkowe przyklejenie taśmy za pomocą gorącego kleju jest szczególnie polecane w miejscach, w których oświetlenie może być narażone na zniszczenia mechaniczne, np. przez dzieci. 

Montaż oświetlenia led – montaż podstawowy 

Na taśmie led znajduje się taśma dwustronna pokryta klejem. W celu montażu oświetlenia led wystarczy ściągnąć osłonkę z taśmy dwustronnej i przymocować ledy w wybranym miejscu. Można je umieścić pod meblami, w meblach, w przeszklonych gablotach; w dowolnym miejscu, które chcemy oświetlić. Jeśli obawiamy się, że taśma klejąca znajdująca się na spodzie ledów jest niewystarczająca, to możemy je dodatkowo przykręcić. Oczywiste jest, że odpowiedź na pytanie „jak zamontować oświetlenie led w meblach” jest proste. Tak proste jak sam montaż. Dodatkową zaletą taśm ledowych jest to, że ich demontaż jest równie łatwy. Dzięki temu można dowolnie zmieniać oświetlenie bez potrzeby przeprowadzania wielkich remontów. 

Jakie oświetlenie led wybrać?

Najłatwiejsze w montażu są taśmy ledowe. Mogą one emitować światło o różnej temperaturze barwowej. To, czy zdecydujemy się na światło ciepłe, neutralne, czy chłodne jest zależne od kilku czynników. Ważne jest miejsce, w którym chcemy zamontować ledy, jego charakter, wygląd mebli oraz ich kolor. Do ciepłych drewnianych mebli najlepiej będzie pasowało światło ciepłe, a do białych mebli neutralne. W sypialni warto zamontować ciepłe światło, natomiast w łazience, w kuchni i w garderobie światło neutralne. Warto pamiętać o tym, że barwa ciepła sprawia, że przestrzeń wydaje się mniejsza, a przez to staje się bardziej przytulna. Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. 


pixel