Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

2021-05-05
Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Lampa sufitowa do dziecięcego pokoju


To jak będzie wyglądała ostateczna aranżacja pokoju Twojego dziecka, zależy od wielu kwestii. Wybierając zarówno kolorystykę ścian, meble, jak i ilość i rodzaj oświetlenia, musisz wziąć pod uwagę takie kwestie jak wiek dziecka oraz jego zainteresowania. Jeżeli Twój maluch ma zaledwie kilka miesięcy, to wystarczy, że w jego pokoju zamontujesz oświetlenie górne oraz niewielką lampkę, dzięki której stworzysz idealny nastrój do snu. 


Im większe będzie jednak Twoje dziecko, tym jego wymagania względem optymalnych rozwiązań świetlnych znacznie wzrosną. Prócz centralnego źródła światła, trzeba będzie wówczas pomyśleć nad dodatkowymi lampkami na ścianach, lampce na nocny stolik oraz o oświetleniu biurka. 


Lampa sufitowa w pokoju dziecięcym powinna wpisywać się w stylistykę pomieszczenia. Producenci lamp proponują w tym zakresie rozmaite rozwiązania. Do pokoju dziewczynki można wybrać np. lampę sufitową w kształcie gwiazdy lub taką, która imituje drogowskaz na Paryż – światową stolicę mody. Jeżeli chodzi o wystrój chłopięcego pokoju, to idealnym dopełnieniem będzie lampa w kształcie samolotów (rozwiązanie to szczególnie przypadnie do gustu tym chłopcom, którzy marzą o zdobywaniu podniebnych przestworzy w przyszłości), czy np. lama z ciuchcią.


Dodatkowe punkty świetlne w dziecięcym pokoju


Dodatkowe punkty świetlne są bardzo istotne w każdym dziecięcym pokoju. Im więcej światła jest w pomieszczeniu, tym dziecko czuje się bezpieczniej. Jeżeli chcesz dodatkowo rozświetlić pomieszczenie, to wykorzystaj kinkiety, które zamocujesz na ścianach. Dobrym pomysłem będą lampy z tej samej serii, co lampa umieszczona na suficie. Dzięki temu zostanie w pomieszczeniu zachowana harmonia aranżacyjna. 


Lampa na stoliku nocnym


Większość dzieci panicznie boi się ciemności. Mało który maluch bez żadnych oporów zasypia przy zgaszonym świetle. Dzieci często proszą o to, aby zostawić zapaloną choć jedną lampkę. Światło z lampy sufitowej może okazać się zbyt intensywne. Zasypianie przy nim będzie przychodzić z trudem. Warto zainwestować w niewielką lampkę o delikatnym i nieco przytłumionym świetle, która będzie stała przy dziecięcym łóżeczku. 


Na co zwrócić uwagę wybierając lampkę do pokoju dziecka?


Mimo że na rynku jest ogromny wybór różnorodnych lamp do dziecięcych pokoików, to podjęcie właściwej decyzji zakupowej, wcale nie będzie takie proste, jak może się początkowo wydawać. Wybierając oświetlenie do pokoju dziecka, nie można kierować się wyłącznie własnym gustem. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. O ile szklane lampy świetnie sprawdzą się np. w salonie, podkreślając jego nowoczesny charakter, o tyle w przypadku oświetlenia do pokoju dziecięcego, warto postawić na bezpieczniejsze rozwiązania.


Dobrym pomysłem będą lampy wykonane z materiałów, które nie ulegają nagrzewaniu. Lampki, które będą w zasięgu dziecięcych rączek, muszą być także odporne na stłuczenia, maluch może przypadkowo strącić lampkę na ziemię.


pixel