Jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju?

2021-02-22
Jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju?

Wybór lampy do pokoju dziecka nie jest łatwy. Musi ona odpowiednio doświetlać przestrzeń, atrakcyjnie wyglądać i nie stanowić zagrożenia.

Jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju?

Pokój dziecka jest miejscem, w którym pociecha śpi, bawi się, uczy, spotyka z przyjaciółmi, dorasta i poznaje świat. Dziecięcy pokój musi być tak oświetlony, aby dziecko mogło w nim robić wszystko, aby mogło w nim stworzyć swój bezpieczny świat. Warto wziąć pod uwagę kolor i kształt lampy. Jej design powinien pasować do oczekiwań i upodobań wizualnych dziecka. Szczególnie polecane są roślinne, zwierzęce kształty oraz radosne, intensywne kolory. Lampa nie może być nudna. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele lamp dedykowanych dzieciom. Ważne też, aby wygląd lampy był dostosowany do wieku pociechy. Inna lampa będzie odpowiednia dla dwulatka, a inna dla 12 latka. Wraz z rozwojem dziecka można zmieniać oświetlenie. Gdy dziecko odpowiednio dorośnie i zacznie mieć swoje upodobania, możemy pozwolić mu na to, aby samo wybrało kształt oraz kolor lampy. To bardzo ważne, aby pokój dziecka był urządzony w zgodzie z tym, co dziecku się podoba. To ważniejsze niż to, czy lampy są idealnie dopasowane do wystroju wnętrza, czy koloru ścian. Im starsze dziecko, tym jego wybory estetyczne są ważniejsze. Pomoc w wyborze lampy, która pasuje do wnętrza, może być lekcją estetyki i aranżacji wnętrz.

Pokój dziecka – barwa światła i ilość punktów świetlnych

W pokoju dziecka powinno się znaleźć kilka źródeł światła. Osoba, która zastanawia się jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju, powinna poszukać kilku lamp. Głównym punktem świetlnym jest lampa sufitowa. Powinna ona emitować światło o neutralnej barwie. Przy biurku powinna się znaleźć lampa emitująca światło białe. To ułatwi dziecku skupienie oraz zmotywuje do nauki. W pokoju dziecięcym powinno się też znaleźć kilka ciepłych źródeł światła. Mogą to być lampy stojące, w ciekawych kształtach, które będą stanowiły dekorację i dawały możliwość doświetlenia pokoju. Barwa ciepła sprawia, że przestrzeń jest bardziej przytulna i ułatwia zrelaksowanie się oraz dobrą zabawę. To lampy, które dziecko może włączyć, gdy przyjdą do niego przyjaciele albo wtedy, gdy będzie potrzebowało odpoczynku. Ważne, aby przy łóżku znalazła się lampka nocna. To ułatwi dziecku nocne wstawanie oraz umożliwi czytanie książek przed snem. Jeśli w pokoju mieszka kilka dzieci, to każde z nich powinno mieć własną lampkę nocną oraz własną lampkę służącą do nauki. Warto pamiętać o tym, że lampka służąca do pracy nie może rozpraszać uwagi dziecka. Im prostsza lampka na biurko, tym lepiej.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo - jak wybrać bezpieczną lampę

Odpowiedź na pytanie jak wybrać lampę do dziecięcego pokoju nie jest prosta. Warto jednak pamiętać, że najbardziej fundamentalną kwestią jest bezpieczeństwo dziecka. Lampa powinna mieć odpowiednie zabezpieczenia, tak, aby dziecko nie naraziło się na kontakt z prądem, który może być bardzo niebezpieczny. Lampa dziecięca nie powinna być wykonana ze szkła, gdyż dziecko mogłoby ją stłuc i się pokaleczyć. Gniazda powinny być poza zasięgiem dziecka albo odpowiednio zabezpieczone. Lampa dziecięca nie może zawierać małych elementów, które dziecko mogłoby odczepić i połknąć. Ważne jest również to, aby nie miała ona wystających elementów, którymi dziecko mogłoby uszkodzić sobie ciało. To oczywiście dotyczy głównie małych dzieci. Wraz z rozwojem dziecka możemy wybierać inne lampy. Im mniejsze dziecko, tym więcej standardów bezpieczeństwa musi spełniać oświetlenie. 

pixel