Dobór oświetlenia w łazience

Dobór oświetlenia w łazience

Odpowiedni dobór oświetlenia jest kluczowym elementem w projekcie każdego pomieszczenia - szczególnie w łazience. Często łazienki pozbawione są okien - a co za tym idzie - naturalnego światła, przez co musimy polegać jedynie na oświetleniu sztucznym do iluminacji naszego pomieszczenia o każdej porze dnia. Ponadto, ograniczeni jesteśmy przestrzenią i rodzajem lamp, jakie możemy zamontować - w wielu przypadkach zwisy nie będą brane pod uwagę, więc zazwyczaj pozostaje nam wybór spośród plafonów, kinkietów i różnego rodzaju oświetlenia punktowego.

przestronna, dobrze oświetlona łazienka wykończona panelami drewnianymi z dużą białą wanną na środku
Przy pomocy światła możemy podkreślić charakter pomieszczenia, stosując np. listwy LED we wnękach.

Jak zaprojektować oświetlenie łazienkowe?

Najważniejszym atrybutem światła w łazience jest jego równomierne rozproszenie - należy unikać opraw rzucających mocne, kontrastowe światło i cienie. Należy również pamiętać o odpowiednim natężeniu światła: sugerujemy utrzymanie minimalnego poziomu 600 luksów - czyli 600 lumenów na m2.

Co to oznacza?
Obecnie, wszystkie źródła światła na rynku mają informację o emitowanym strumieniu świetlnym - podawanym właśnie w lumenach. Przy doborze światła do łazienki, warto zwrócić uwagę na właśnie ten parametr. Możemy również oprzeć się na lepiej nam wszystkim znanej właściwości - mocy punktów świetlych, podawanej w watach. Trzeba jednak pamiętać, że przeliczenie waty-lumeny nie jest precyzyjne, gdyż zależy od danego modelu żarówki lub panelu LED i jego efektywności świetlnej.

Poniżej, oferujemy kalkulator do orientacyjnych przeliczeń lumenów na waty:

Ilość lumenów
Ilość watt żarówki LED

Barwa światła jest również istotnym czynnikiem. W przypadku oświetlenia lustra, powinno ono mieć barwę chłodną, jak najbardziej zbliżoną do naturalnego światła (~5500K), ale przede wszystkim wysoki wskaźnik oddawania barw - CRI o minimum 80. Kolor światła ogólnego możemy dobrać do charakteru pomieszczenia - chłodne światło o temperaturze 4000K do 5500K jeżeli nasze pomieszczenie jest utrzymane w zimnej kolorystyce lub ciepłe światło (2700K do 3500K) w przypadku odwrotnym.

Dobrym pomysłem będzie połączenie kilku rodzajów oświetlenia. Ogólne, o większej mocy, np. w postaci plafonu sufitowego w centralnej częsci łazienki, wyraźne, płaskie światło w okolicy umywalki i lustra, wraz z kinkietami, listwami LED lub oświetleniem punktowym w obszarach, gdzie dokładne doświetlenie nie ma aż takiego znaczenia - np. nad wanną lub pod prysznicem. Pamiętajmy, żeby stosować oprawy z wodoszczelną obudową.

Wodoszczelność opraw łazienkowych

Łazienka jest miejscem, w którym urządzenia elektryczne - a przede wszystkim oświetlenie - narażone są na bezpośredni kontakt z kroplami wody i parą wodną. Wilgotna natura pomieszczenia nie sprzyja lampom, więc należy upewnić się, że stosujemy oprawy z odpowiednią klasą szczelności.

oznaczenie stref łazienkowych i sugerowanych klas wodoszczelności oświelenia Sugerowane klasy szczelności dla opraw w różnych strefach łazienki.

W łazience wyróżniamy 3 główne strefy:

  • obszar bezpośrednio nad wanną i prysznicem, gdzie oświetlenie może być napryskiwane wodą - tutaj stosujemy co najmniej IP65.
  • okolice lustra, wanny i prysznica, gdzie występować może duża Ilość pary wodnej - stosujemy co najmniej IP44.
  • pozostałe strefy, gdzie klasa szczelności opraw nie ma aż tak dużego znaczenia.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem o oznaczeniu klas szczelności:

Jak czytać oznaczenie klasy szczelności IP?

Oświetlenie strefy umywalki i lustra

Podczas doboru opraw w obszarze umywalki, należy pamiętać przede wszystkim o funkcjonalności - to tutaj wykonujemy takie czynności jak golenie się i makijaż, więc powinniśmy zastosować płaskie, neutralne światło, które oświetli twarz równomiernie i nie będzie generować cieni. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch bocznych lamp po obu stronach lustra, zamontowanych na wysokości oczu, lub jednej oprawy centralnej nad lustrem.

nowoczesna łazienka wykończona na czarno z dużym lustrem na białej marmurowej ścianie i oświetleniem sufitowym Nowocześnie wykończona łazienka z jednym punktem oświetleniowym nad lustrem.

Często popełnianym błędem jest stosowanie zbyt słabego oświetlenia w obszarze umywalki. Jeżeli w naszej łazience brakuje nam światła, a nie mamy możliwości zmiany czy reorganizacji opraw, warto zastanowić się nad wymianą żarówek lub paneli LED na takie o większej mocy.

Lampa Makeup LED Nowodvorski Makeup LED
Lampa Van Gogh LED Nowodvorski Van Gogh LED
Lampa Fraser LED Nowodvorski Fraser LED
Lampa Brazos 3 Nowodvorski Brazos III

Oświetlenie ogólne i strefowe

W przypadku głównego, centralnego oświetlenia, wybór mamy o wiele szerszy. Tutaj nie obowiązuje nas wymóg klasy szczelności oprawy, więc dostępna gama opraw jest większa. Należy pamiętać, żeby nasze światło było sline - jego zadaniem będzie doświetlenie większości przestrzeni łazienki, dzięki czemu łatwo bedzie utrzymać przestrzeń czystą i sterylną.

przestronna łazienka w betonowych płytach z centralnie zamontowanym zwisem Prosty zwis może idealnie dopełnić minimalistyczny projekt łazienki.

Przy oświetleniu strefowym mamy już praktycznie pełną dowolność. Nowoczesnym rozwiązaniem jest stosowanie listw LED ukrytych we wnękach, które stworzą nam klimatyczną aurę. W przypadkach, gdy chcemy doświetlić określone miejsca, możemy zastosować światło punktowe. Polecamy w tym przypadku wybór światła ciepłego (3000K i mniej), ponieważ pozwoli nam ono skontrastować z reguły surowym i technicznym oświetleniem reszty pomieszczenia.

Lampa Monaco 2 Nowodvorski Monaco II
Lampa Van Gogh LED Nowodvorski Kasai Chrome
Lampa Cayo Nowodvorski Cayo
Lampa Helios Nowodvorski Helios
pixel