Czym jest plafon?

2021-02-22
Czym jest plafon?

Plafon to nowoczesny typ lampy, którą montuje się bezpośrednio na suficie. Dzięki temu plafony świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń.

Czym jest plafon – charakterystyka

Plafon to typ lampy, która przylega bezpośrednio do sufitu. Plafony emitują rozproszone światło, które w delikatny, a zarazem wystarczający sposób oświetla pomieszczenie. Plafon może mieć różne rozmiary, kształty i kolory. Oprócz plafonów sufitowych dostępne są również plafony ścienne. Zaletą tego typu lamp jest łatwość montażu. Każdy może je umieścić samodzielnie. Plafony są też odporne na działanie niekorzystnych czynników oraz na dziecięcą ciekawość. Zazwyczaj są zabudowane i tworzą z sufitem integralną całość. Choć nie rzucają się w oczy, to zauważone sprawiają miłe wrażenie i na swój własny, subtelny sposób dekorują wnętrze.

Plafon – lampa, która pasuje do każdego wystroju

Plafony, ze względu na swój nienachalny charakter wizualny są odpowiednie do pomieszczeń w każdym stylu. Plafon sufitowy, a także plafony ścienne można umieścić zarówno w tradycyjnie urządzonych wnętrzach, jak i w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, industrialnym czy skandynawskim. Plafon wpasuje się wszędzie. Dzięki temu, że jest on tak uniwersalny, wybierając go jako główne źródło światła, nie trzeba się martwić remontami oraz zmianami dekoracji. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Nowoczesne plafony są bardzo eleganckie i subtelne. Plafon jest oświetleniem, które wydobywa charakter innych dekoracji, oświetla je i nie przyćmiewa ich tak jak pokaźny żyrandol albo wyrazista lampa stojąca.

Do jakich pomieszczeń stosuje się plafony?

To lampa, którą chętnie stosuje się w niewielkich pomieszczeniach z niskimi sufitami. Jeśli przestrzeń jest mała, to zbyt duża lampa mogłaby ją przytłoczyć. Plafon nie przytłoczy żadnej przestrzeni. Ze względu na odporność na zachlapania oraz niekorzystne działanie wilgoci plafony są odpowiednie do łazienki i kuchni.  Lampy do łazienki muszą jednak mieć odpowiedni poziom szczelności - minimum IP44. W przedpokoju plafon sprawdza się ze względu na swój kameralny charakter. W pokoju dziecięcym ze względu na bezpieczeństwo, które gwarantuje dzięki swojej zabudowie. Plafon zamieszczony w sypialni uspokoi wnętrze, ułatwi wypoczynek, umożliwi wyciszenie się. Plafon pasuje również do salonu i jadalni. Jeśli nad pięknym, dębowym stołem zawiesimy bogato zdobioną lampę sufitową, to stół straci część swojego uroku. Jeśli nad tym samym stołem zawiesimy plafon, to stół zawsze będzie stanowił dominantę estetyczną. Plafony dobrze sprawdzają się też w tych pomieszczeniach, w których ćwiczymy, tańczymy czy się bawimy. O wbudowany w sufit plafon nie trzeba się martwić, gdyż nie istnieje ryzyko, że ktoś go strąci, uszkodzi albo o niego zahaczy.

Plafon w miejscach publicznych

Plafon, ze względu na swój charakter, jest chętnie wykorzystywany do oświetlania przestrzeni użyteczności publicznej. Dobrze sprawdza się w bibliotekach, domach kultury, czy salach sportowych. Można go również zamieścić w sklepach. Plafony są użyteczne w klubach i dyskotekach. Wszędzie tam, gdzie ludzie się bawią i spędzają aktywnie czas. Plafony można wykorzystywać w szkołach. To lampy, które są wizualnie nienachalne, a więc nie rozpraszają uwagi. Plafony są tak uniwersalne, że mogą być stosowane w każdego typu wnętrzach.  Dzięki zastosowaniu żarówek led plafon może emitować światło ciepłe, neutralne i zimne. To tylko zwiększa użyteczność oraz możliwości zastosowania go.

pixel