Barwa światła a żarówki

2021-02-19
Barwa światła a żarówki

Czym jest barwa światła?

Barwa światła jest ściśle związana z temperaturą barową i odnosi się do tego, jak ciepłe jest dane światło. Mierzy się ją w Kelwinach. To jednostka temperatury w układzie SI. Barwa ciepła znajduje się między 2200 K a 3200 K, barwa zimna to 4600 – 6500 K, a barwa neutralna to 3300 – 4500. Oznacza to, że światło jest cieplejsze, gdy wskaźnik Kelwinów jest niższy i zimniejsze, gdy wskaźnik jest wyższy. Od barwy światła zależy to, jaki charakter będzie miało pomieszczenie oraz jak będą wyglądały oświetlane przedmioty. Ma ona również wpływ na ludzki organizm. Najbardziej uniwersalne jest światło o barwie neutralnej, bowiem odpowiada ono światłu, które emituje słońce przez większość czasu. Możliwość wyboru żarówki o konkretnej barwie ma duży wpływ na funkcjonowanie człowieka oraz na sposób projektowania domu. Zrewolucjonizowała ona również sposób pielęgnacji roślin. Dzięki rozwojowi technologii oświetlenia pojawił się nowy trend i jest nim światło dekoracyjne albo dekorowanie światłem.

Różne barwy, różne zastosowania

Barwa zimna nie ma szerokiego zastosowania w projektowaniu domu. Lampę emitującą światło chłodne można umieścić w gabinecie albo pomieszczeniu służącym do nauki. Barwa zimna wspiera zdolności kognitywne, zwiększa wydajność, motywuje do pracy oraz pozytywnie wpływa na koncentrację. Niestety po dłuższym czasie może być męcząca i nie jest przyjemna w obcowaniu. Neutralna barwa światła jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego, przez co ma szerokie zastosowanie. Jest odpowiednia do różnego rodzaju pomieszczeń, wnętrz i można przy niej wykonywać rozmaite rodzaje czynności. Barwa ciepła najlepiej sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do relaksu, odpoczynku albo spotkań towarzyskich, czy aktywności intymnych. Pomieszczenia oświetlone barwą ciepłą wydają się przytulne, ciepłe. Barwa ciepła wprowadza miły nastrój i ułatwia zrelaksowanie się. Nie jest jednak odpowiednia do pracy. Jest odpowiednia do salonu, sypialni albo łazienki, ale tylko jako światło dodatkowe.

Jak zaprojektować dom za pomocą światła

Lampy stanowią element dekoracyjny i mają zasadniczy wpływ na ostateczny wystrój pomieszczeń. Istotny jest nie tylko ich wygląd zewnętrzy, ale również to, jakie światło emitują. Dwa parametry, na które należy zwrócić uwagę, to właśnie barwa światła oraz jego natężenie. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie w każdym pomieszczeniu rozmaitych źródeł światła, które będą różniły się od siebie temperaturą barwową oraz natężeniem. Niektóre lampy posiadają możliwość regulacji natężenia. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości użytkowania danego pomieszczenia. Za pomocą jednego przełącznika można zmienić charakter wnętrza i jego wygląd. Odpowiednio dobrane oświetlenie może powiększyć optycznie pokój albo go pomniejszyć, zintensyfikować konkretne kolory, a inne wyciszyć. Wśród trendów króluje światło dekoracyjne. Jest to sposób zarządzania oświetleniem na rzecz modyfikacji aranżacji wnętrz. Za pomocą reflektorów, które emitują światło punktowe, można oświetlić konkretne miejsca, przedmioty albo wyodrębnić kolory z pomieszczenia. To wygodne rozwiązanie w doświetlaniu dzieł sztuki, które wiszą na ścianach. Należy jednak pamiętać, że światło o nieodpowiedniej barwie może zaburzyć wyraz obrazu i zniekształcić kolory tak, że utraci on swój charakter.

pixel